חיפוש

איך שיטת טיפול CBT עוזרת לילדים או למתבגרים

טיפול CBT בעברית הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מטרתו של הטיפול הוא עזרה בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות. אותם הדפוסים הלא טובים, מכשילים צעירים רבים בהתנהגות רגילות ויום ויומיות. ההתנהגות והדפוסים מונעים מהם לנהל אורך חיים יומיומי תקין והטיפול מעודד אותם להתנהגות תקינה ובריאה עבורם.

 

מה הוא הטיפול

טיפול CBT הוא טיפול קצר, אך ממוקד מטרה. הטיפול נועד לעזור בפתרון בעיות התנהגויות שונות. חלקן מהבעיות הן התמודדות מול פוביות, חרדות, הפרעות כפיתיות, קשיים חברתיים, פוסט-טראומה ועוד. במהלך הטיפול יש התייחסות אל המחשבות או אמונות שליליות של המטופל. ההתייחסות הזו עוזרת להם בחשיבה שהיא מציאותית יותר ומיקוד בבעיות שלהם.

 

טיפול CBT למתבגרים וילדים הסובלים מחרדות ופחדים

לכל גיל בהתפתחות של ילדנו, יש חרדות ופחדים המאופיין בסוגים שונים של פחדים. לפחדים יש למעשה מטרה טובה בסך הכל, שהיא מטרת הישרדות. ישנם פחדים שעוברים עם התפתחות הילד, אך יש פחדים שאין להם שום קשר למציאות. אך הפחדים והחרדות לעיתים אינה רציונלית, כך שהפחד יכול להיות לא מציאותי.

פחד עלול לגרום לשלושה תגובות עיקריות כמו: קפאון, לחימה או בריחה. תגובות אלה לא יתקיימו, כאשר האיום נעלם. במהלך הטיפול, הילד יוכל לרכוש כלים חדשים על מנת להתמודד עם הקשיים הרגשיים שהוא חווה.

 

איך הטיפול תורם?

כמו מבוגרים, גם לילדים ולמתבגרים יש קשיים ואתגרים באופן יום יומי. כאשר הם גדלים, לא רק המצב הנפשי שלהם משתנה אלא גם המצב הפיזיולוגי שלהם. עליהם להתמודד עם סיטואציות חברתיות ולימודיות לא פשוטות. שיטת טיפול CBT לילדים או למתבגרים יכולה לפתור הרבה מהבעיות על ידי לימוד התנהגויות שונות וחדשות וכך עוזרת לילדים ולמתבגרים להתמודד עם הבעיות שלהם בצורה בריאה.

 

למי מתאים הטיפול?

הטיפול יכול להתאים לכל הילדים והמתבגרים המתמודדים עם קשיים נפשיים והתנהגותיים. הטיפול מתמקד בדפוסי התנהגות של הילדים שלכם. אותם המצבים המעוררים קשיים וחרדות. הטיפול עוזר לאותם ילדים לנתב מחדש את ההתנהגויות שלהם וכך ללמוד לווסת את הפחדים והחרדות שלהם. כך למעשה הילדים שלכם יכולים לאמץ ולסדר התנהגויות מתאימה יותר לסיטואציה.

טיפול CBT יעיל מאוד מול החרדות, אלה שגורמות לילדים שלכם לאבד שליטה על הוויסות הריגשי שלהם בהתנהגות מסוימות. הטיפול עוזר להם להתמודד מול הפוביות הכי גדולות שלהם, על מחשבות שליליות שבאות והולכות במהלך היום וגם עם חרדות שלעיתים יכולות לנטרל אותם לגמרי.

 

לסיכום

טיפול CBT יכול להיות המפתח לשינוי התנהגות בעיתית של ילדכם. בעזרת הטיפול הילד יוכל להתמודד עם חרדות, פחדים, התנהגויות לא נכונות וחששות לא מציאותיות. הטיפול עוזר להם גם להתמודד עם התפתחויות המנטלית, הנפשית והפיזיולוגית שקוראת לאורך כל הילדות שלהם עד כאשר הם במצב בגרות. טיפול CBT שינה רבות אצל ילדים בגילאים צעירים וגם בגילאים יותר גדולים כמו גיל ההתבגרות.

איך שיטת טיפול CBT עוזרת לילדים או למתבגרים

 

אולי תאהבו גם את