חיפוש

כמה חיסוני חובה בשנה יש לכלבים?

הכלבים שלנו הם יקרים לליבנו בצורה שלפעמים לא ניתן לתאר. בעלי כלבים טובים וראויים דואגים לבצע את כל הפרוצדורות הרפואיות הנדרשות על מנת להבטיח את בריאותם של כלביהם. אך יש כמה חיסונים שמגנים לא רק על כלבים, אלא גם על בני האדם שבאים איתם במגע. אדרבה, חיסונים אלה אפילו מוגדרים כחובה לפי החוק. המאמר הבא יפרט עליהם בקצרה.

 

איך עובד חיסון בכלל?

חיסון הוא הכנסה של חומר מסוים לגוף על מנת ליצור הגנה מוטמעת ממחלה או נגיף מסוים אשר עלולים לגרום לנזק רפואי. ברוב המקרים, מדובר בגרסה מוחלשת של האורגניזם או הנגיף, מה שמהווה גירוי עבור המערכת החיסונית של הגוף של מי שקיבל את החיסון.

הגירוי הזה גורם למערכת החיסונית לתקוף אותו, וכך נותן לה את היכולת לייצר נוגדנים בעצמה כך שבעתיד כשתיתקל בו שוב היא תדע לתקוף אותו וכך למנוע את המחלה.

תַרכִּיב

למה אנחנו מחסנים את הכלבים שלנו?

החיסונים שפותחו נועדו למנוע מחלות שהן יחסית קשות לריפוי ולהחלמה מהן, כמו גם מחלות העלולות לגרום נזק משמעותי או אף למוות של הכלב. החיסון מחזק את המערכת החיסונית של הכלב וכך מאפשר לו להתמודד מולה, מבלי לחלות במחלה עצמה. אחרי חשיפה למחלה עצמה, לגוף של הכלב לא תמיד יש זמן לייצר נוגדנים לפני שהיא כבר עושה נזק משמעותי בגוף.

 

למה לחסן דווקא גורים?

גורים הם צעירים, לכן המערכת החיסונית שלהם עדיין לא מפותחת מספיק כדי להתמודד עם נגיפים וגורמי מחלה משמעותיים. החיסון נותן תוספת הגנה משמעותית לגור ומונע ממנו לחלות במחלה קשה כל עוד אין לו יכולת להתמודד עם המחלות בעצמו.

בסוף תהליך ההתבגרות, הכלב מסוגל להתמודד בעצמו מול האיומים הרפואיים שקיימים בעולם שלנו. כל וטרינר במודיעין מספק את החיסונים הנדרשים לכלבים כיום.

לחסן

סוגי החיסונים

ישנם מספר חיסוני חובה שנותנים לכלבים היום כדי להגן עליהם מפני מחלות קשות. אחד מהם הוא חיסון המשושה. חיסון זה מכיל הגנה נגד 6 מחלות והוא ניתן פעם בשנה. המחלות שהוא מספק הגנה מפניהן הן: פרוו, כלבלבת, עכברת 1, עכברת 2, ופאראינפלואנזה. הוא ניתן פעם בשנה על מנת לחדש את ההגנה החיסונית של הכלב מפני המחלות.

חיסון נוסף ויותר מפורסן שנדרש על פי חוק הוא חיסון הכלבת. הוא גם ניתן פעם בשנה לכל כלב, והוא מונע את מחלת הכלבת. מחלקה זו פוגעת במערכת העצבים בצורה קשה שעלולה לבסוף להוביל למוות, והיא אף עלולה לעבור לבני אדם.

 

לסיכום

חיסונים הם כלי יעיל ביותר למניעת מחלות בקרב כלבים ובני אדם, ולכן הם ניתנים על פי חוק לכל כלב במדינת ישראל. כמובן שיש עוד שלל חיסונים שניתן לתת לכלבים שלנו כדי להגן עליהם, אך הם לא בהכרח חובה והם רק בגדר המלצה למי שמעוניין.

כלבים

אולי תאהבו גם את