חיפוש

האם לרשלנות רפואית קיימת תקופת התיישנות?

רשלנות רפואית היא מצב שבו רופא או איש צוות רפואי אחר לא מצליח לספק טיפול הולם לפי הסטנדרטים המקובלים בתחום הרפואה, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל. כאשר מטופל סובל מרשלנות רפואית, הוא עשוי לרצות לתבוע את הרופא או את בית החולים על מנת לקבל פיצוי על הנזק שנגרם לו. עם זאת, חשוב לדעת שקיימת תקופת התיישנות לתביעות בגין רשלנות רפואית, כלומר פרק זמן מוגבל שבו ניתן להגיש תביעה.

 

תקופת ההתיישנות לרשלנות רפואית

בישראל, תקופת ההתיישנות לתביעות בגין רשלנות רפואית היא שבע שנים ממועד התרחשות האירוע או שלוש שנים ממועד גילוי הנזק, לפי המאוחר מבניהם. משמעות הדבר היא שאם מטופל סובל מרשלנות רפואית, עליו להגיש תביעה תוך שבע שנים מיום האירוע או תוך שלוש שנים מהיום שבו גילה את הנזק, אחרת התביעה תתיישן והוא לא יוכל לתבוע את הרופא או את בית החולים.

חשוב לציין שישנם מקרים חריגים שבהם ניתן להאריך את תקופת ההתיישנות, כגון כאשר המטופל לא היה מודע לנזק במשך תקופה ארוכה או כאשר הרופא הסתיר מידע חיוני מהמטופל. עם זאת, מדובר במקרים נדירים יחסית, ובדרך כלל בתי המשפט מחמירים מאוד בנושא תקופת ההתיישנות.

חוק ההתיישנות

 

חשיבות הגשת תביעה בזמן

הגשת תביעה במועד היא קריטית עבור מטופלים שסבלו מרשלנות רפואית. ככל שעובר יותר זמן ממועד האירוע, כך קשה יותר להוכיח את הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם. בנוסף, ככל שחולף זמן רב יותר, כך עדויות וראיות עלולות להיעלם או להתיישן, מה שמקשה על ניהול התביעה.

לכן, אם מטופל חושד שהוא סבל מרשלנות רפואית, חשוב שיפנה בהקדם האפשרי לעורך דין המתמחה בתחום זה. עורך הדין יוכל לבחון את המקרה, לאסוף ראיות ולהגיש תביעה בזמן, על מנת למקסם את הסיכויים לקבלת פיצוי הולם.

 

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית יכולה להתבטא במגוון רחב של מקרים, החל מטעויות בניתוחים וכלה באבחון שגוי או מתן תרופות לא מתאימות. להלן מספר דוגמאות נפוצות:

  1. טעות בניתוח – כאשר רופא מבצע ניתוח בצורה רשלנית, למשל על ידי פגיעה באיבר לא נכון או השארת כלים ניתוחיים בגוף המטופל.
  2. אבחון שגוי – כאשר רופא מאבחן בצורה שגויה את מצבו הרפואי של המטופל, מה שמוביל לטיפול לא מתאים או לעיכוב בטיפול הנדרש.
  3. מתן תרופות לא מתאימות – כאשר רופא רושם תרופה שגויה או במינון לא מתאים, מה שעלול לגרום לתופעות לוואי חמורות.
  4. זיהומים בבית החולים – כאשר מטופל נדבק בזיהום במהלך אשפוז בבית חולים, כתוצאה מרשלנות של הצוות הרפואי בשמירה על היגיינה.

לתבוע את הרופא

 

למרות החשיבות הרבה של הגשת תביעה במועד במקרים של רשלנות רפואית, ישנם מטופלים רבים שמהססים לעשות זאת. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות, החל מחוסר מודעות לזכויות וכלה בקושי רגשי להתמודד עם ההליך המשפטי. חלק מהמטופלים חוששים גם מהעלויות הכרוכות בניהול תביעה או מהסטיגמה הנלווית להגשת תביעות. עם זאת, חשוב להדגיש שמרבית עורכי הדין הפועלים בתחום הרשלנות הרפואית עובדים על בסיס "גמול מותנה", כלומר הם מקבלים שכר טרחה רק במקרה של זכייה בתביעה. גם במקרי רשלנות רפואית בלידה – שטובר וטולדנו יעניקו לכם ייצוג מקצועי והוגן.

 

לסיכום

לסיכום, רשלנות רפואית היא בעיה חמורה שעלולה לגרום נזקים משמעותיים למטופלים. חשוב לדעת שקיימת תקופת התיישנות לתביעות בגין רשלנות רפואית, ושמטופלים שסבלו מרשלנות צריכים לפעול במהירות על מנת לא לאבד את זכותם לתבוע. הגשת תביעה במועד היא קריטית להצלחת התביעה ולקבלת הפיצוי המגיע. מטופלים שחושדים שנפלו קורבן לרשלנות רפואית צריכים לפנות בהקדם לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום, שיוכל לסייע להם למצות את זכויותיהם ולקבל את הפיצוי לו הם זכאים.

טעות בניתוח

אולי תאהבו גם את