תלונת שווא

תלונת שווא הוא מצב שבו איש או אישה מתלוננים על הטרדה מינית או תובעים בגין הטרדה מינית על אף שזו לא קרתה, כמובן שלא מדובר על מצב שבו היה אירוע שלא ברור האם הוא הטרדה מינית או לאו. אלא זהו מצב שביודעין שלא הייתה הטרדה מינית תובעת המוטרדת לכאורה על הטרדה מינית במטרה לפגוע בנתבע, המטריד לכאורה.

מדובר על מצב לא רווח יחסית (מבחינת אחוזים) על אף שהוא בהחלט קיים באופן משמעותי (מבחינת כמות מקרים ואנשים שהתופעה משפיעה עליהם). זוהי תופעה חמורה מאוד המעידה על שימוש לרעה בהליכי משפט והשלכותיה קשות. במאמר זה תוצג התופעה ודרכים מסוימות להתמודד איתה.

 

פגיעה בשם הטוב

אחת התופעות הישירות של תלונת שווא היא פגיעה בשמו הטוב של האדם שהואשם בכך שהוא הוטרד מינית. בתקופה שלנו, תקופה שבה המודעות להטרדות מיניות היא גבוהה מאוד – האשמה בהטרדה מינית היא דבר מאוד חמור.

בייחוד כאשר מדובר על חברות ותפקידים בכירים – מדובר על נתון שהשלכותיו עצומות, לעיתים אנשים מפוטרים ממקומות עבודה, אנשים לא מעוניינים להיות בקרבתם וכיוצא באלו. לכן, מדובר על השפעה חמורה מאוד על שמו הטוב של אדם.

במידה והיו פגיעות משמעותיות בשם הטוב שהובילו לנזקים משמעותיים – ניתן לתבוע את מתלוננת השווא על לשון הרע כלפי המטריד לכאורה. מדובר על כלי משפטי נפוץ שנועד להגן על שמו הטוב וכמובן לשפות אותו על הפגיעות השונות שנגרמו לו בעקבות תלונת השווא.

 

פגיעה בתא המשפחתי

לעיתים, ההשלכות שיש לטענות הטרדה מינית על התא המשפחתי הן אדירות – תאים משפחתיים יכולים להתפרק וקיומם של ההליכים יכול להשפיע גם על אופן קבלת המשמורת על הילדים וחלוקת האחריות בין ההורים.

מדובר על השלכה חמורה מאוד שלעיתים לא ניתן לגשר עליה בדיעבד – כאשר מתגלה שלא באמת הייתה הטרדה מינית.

 

הוצאות משפט וזמן

הליכים משפטיים שונים הקשורים בהטרדה מינית (בין אם הליך אזרחי או פלילי) גוזלים זמן רב ועימו גם כסף – פספוס שעות עבודה, צורך בהגנה משפטית והוצאות נלוות לכך. משום שאלו סכומים שיכולים להיות משמעותיים מאוד – גם עליהם ניתן לתבוע במידה והוכחה תלונת שווא.

קבלת הפיצויים האלו יכולה להיות במסגרת פסיקת הוצאות משפט ולא מחייבות פתיחה בתביעה שכנגד או תביעה לאחר ההליך על מנת לקבל את הפיצויים. שכן, במסגרת ההליכים המשפטיים שלא בירור התלונה, במידה ונכיר שהתלונה הוגשה בזדון – ניתן להיות מפוצים על כך.

 

סיכום

תלונת שווא היא תופעה מאוד חמורה והשלכותיה רחבות ומקיפות – פגיעה בשם הטוב שמובילה לפגיעה כלכלית אנושה (פגיעה ביכולת ההעסקה העתידית, איבוד מקומות עבודה), פגיעה בתא המשפחתי ובזבוז סכומי כסף גדולים במסגרת ההליכים.

פעילות משפטית נכונה תוביל לתביעת מתלוננת השווא על מנת לקבל בחזרה את ההפסדים האדירים שתלונתה גרמה להם.

ככל שמדובר על מקרה הפוך, בו לא מדובר על תלונת שווא אלא על מקרה הטרדה מינית, יהיה נכון להתייעץ עם עורך דין הטרדות מיניות כגון דורון ויינרייך – משרד עורכי דין.

תלונת שווא

אולי תאהבו גם את